همه ما روزانه با ایمیل‌های مختلفی از سمت افراد ناشناس یا سازمان‌ها مواجه می‌شویم. برخی از آن‌ها از سمت سایت‌هایی است که در آن عضو شده‌ایم و برخی دیگر اصلا معلوم نیست از کجا آمده‌اند. آیا شما می‌دانید این ایمیل‌ها از کجا آمده‌اند؟ اگر جوابتان مثبت باشد یعنی با پدیده ایمیل مارکتینگ آشنا هستید. ما در این مقاله می‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم و درباره مزایا و معایب و موارد استفاده آن بحث کنیم. اگر صاحب یک کسب و کار هستید حتما پیشنهاد می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید.

ایمیل مارکتینگ

زمانی که حرف از می‌شود، وجود ایمیل قدرت‌نمایی می‌کند. یعنی گزینه‌ای لاینفک است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. اما متاسفانه بسیاری آن را به اشتباه برداشت می‌کنند و استفاده‌های نادرستی از ایمیل در کسب و کار صورت می‌گیرد. زمانی که بدون هیچ برنامه‌ای تصمیم به ارسال ایمیل‌های مکرر به مخاطب خود می‌شوید یعنی بدترین نوع ایمیل مارکتینگ را انجام می‌دهید. به جای اینکه نتیجه خوبی کسب کنید، افراد را از خود دورتر می سازید. همین اتفاق‌ها باعث شده تا ایمیل مارکتینگ در اذهان عمومی بد جلوه کند و برخی آن را بصورت کامل کنار بگذارند. اما در حقیقت این گونه نیست! بیایید روش استفاده درست و رضایت‌بخش آن را بیاموزیم.

ایمیل مارکتینگ

تعریف درستی از ایمیل مارکتینگ

یا بازاریابی ایمیلی فرآیندی است که طی آن توضیحاتی درباره یک خدمت یا محصول برای گروهی از افراد ارسال می‌شود. این ایمیل‌ها در یک قالب مشخص و تجاری که دارای اطلاعات کسب و کار یا شرکت شماست، ارسال خواهد شد. در این ایمیل‌ها متن، تصویر، ویدئو و صوت می‌تواند قرار گیرد که نشان از انعطاف‌پذیری آن است. به همین دلیل می‌تواند ابزار خوبی برای ایجاد روابط با مشتری است اما قانون خاص خود را دارد.

email - ایمیل مارکتینگ

مزیت‌های استفاده از روش ایمیل مارکتینگ

کسب درآمد: چنانچه فرآیند ایمیل مارکتینگ به درستی انجام شود، باید سرمایه خوبی از سمت آن برای شما جذب شود. اینگونه که مشتریان و کاربران ترغیب به مراجعه به سایت شما شده و تصمیم به خرید محصول یا استفاده از خدمات می‌گیرند. اینگونه سرمایه جذب سازمان شما خواهد شد و کسب درآمد می‌کنید.

دریافت نتیجه فوری: بازاریابی ایمیلی روشی بسیار سریع است که با انجام آن در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید منتظر نتیجه خوب آن باشید.

عدم محدودیت: در این روش محدودیتی برای ایجاد انواع محتوا و ارسال لینک و… وجود ندارد. پس مزیت خوبی برای شماست و می‌توانید آنگونه که دوست دارید پیام خود را به افراد منتقل کنید.

شناسایی جامعه هدف: گزینه‌ای که در ایمیل مارکتینگ می‌توان رعایت کرد، در نظر گرفتم جامعه هدف است. شما می‌توانید دقیقا به همان افراد و گروهی که می‌دانید می‌توانند تبدیل به مشتری شوند، ایمیل ارسال کنید.

بررسی ایمیل: امروزه افرادی که در دنیای مجازی سیر می‌کنند حتما ایمیل خود را نیز چک می‌کنند. پس می‌توان تا حد زیادی به این موضوع مطمئن بود که آن‌ها چنین موردی را بررسی خواهند کرد.

معایت استفاده از روش ایمیل مارکتینگ

تنها عیبی که می‌توان برای عملکرد بازاریابی ایمیلی نام برد، ارسال شدن آن به اسپم ایمیل کاربران است. این مورد یک مزیت منفی برای شما حساب می‌شود. که البته اگر از سرویس‌های استاندارد برای این منظور استفاده شود، مطمئنا این مشکل نیز برطرف خواهد شد. ما پیشنهاد می‌کنیم دو سرویس Mailchimp و Mailerlite را برای استفاده از خدمات ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

استفاده کسب و کارها از ایمیل مارکتینگ

send and recive- ایمیل مارکتینگ

اما سوالی که مطرح می‌شود اینجاست که چه نوع کسب و کارهایی از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند؟
اگر بخواهیم به این مورد جواب درستی بدهیم در واقع می‌توان گفت هر کسب و کاری که در دنیای مجازی حرفی برای گفتن دارد و می‌خواهد کسب درآمد کند، بازاریابی ایمیلی برایش یک گزینه طلایی حساب می‌شود.
کسب و کارهایی که کالای فیزیکی به فروش می‌رسانند، کسب و کارهایی که خدماتی را ارائه می‌دهند و… همه موقعیت خوبی برای استفاده از ایمیل مارکتینگ دارند.

معمولا زمان‌هایی که فروشگاه‌های اینترنتی تخفیفاتی را در نظر می‌گیرند با فرآیند ایمیل مارکتینگ به مشتریان اطلاع‌رسانی می‌کنند. (مانند تخفیفات ژاکت که با ایمیل به مشتریان و کاربران اطلاع‌رسانی می‌شود.)
یا با ارائه شدن یک خدمت یا کالای جدید، باز هم می‌توان اطلاع‌رسانی کرد تا کاربران از این موضوع مطلع شده و فروش فروشگاه اینترنتی افزایش یابد.

و اما پیشنهاد ژاکت برای شما

در ژاکت نیز افزونه‌ای برای ارسال خبرنامه یا همان ایمیل مارکتینگ وجود دارد که با هم به بررسی و معرفی آن می‌پردازیم…

افزونه‌ای است که به کمک آن می‌توانید ایمیل‌های مهم تبلیغاتی خود را برای کاربران و مشتریان ارسال کنید. با کمک چنین افزونه‌ای می‌توانید:

  • افزایش بازدید واقعی
  • کاهش رتبه در گوگل و الکسا
  • افزایش فروش
  • بازدهی بالا و سریع
  • صرفه جویی در هزینه و زمان

موارد بالا را داشته باشید. این افزونه تا به حال 391 فروش داشته و مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است، پس اگر به دنبال گزینه استاندارد و حرفه‌ای هستید حتما به آن فکر کنید.

کلام آخر

یکی از عناصر کلیدی و مهم برای بازاریابی و فروش بیشتر، استفاده از ایمیل مارکتینگ است. برخلاف تصور بعضی از دوستان که می‌گویند ایمیل متروک شده و دیگر کارایی ندارد، اتفاقا هنوز جزء بهترین گزینه‌هاییست که می‌توان روی آن حساب ویژه‌ای باز کرد.
در مقاله امروز سعی کردیم درباره مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی و روش‌های آن صحبت کنیم. در آخر اگر تمایل به ساخت یک ایمیل به صورت رایگان و حرفه ای در کمترین زمان ممکن را دارید می توانید از مقاله ژاکت استفاده کنید و بهترین اصولی ترین ایمیل را به راحتی برای خود راه اندازی کنید .